Zimní období
Odrostlé želvy rodu Testudo by v tomto období již měli spokojeně chrňět ve sklepě. Tento článek se tedy bude týkat nezimujících druhů a zatím nezimujících (nebo jen krátkodobě) prťat rodu Testudo. Pokud už venku opravdu není kde uthrnout poslední zelené lupeny, zůstává nám jen několik vhodných druhů potravin, které lze považovat jako "základní" "zimní" potravu.
Pokud jste vynechali hlavní kategorii a klikli rovnou sem, radím vám nejprve přečíst si stránku ZÁKLADNÍ POTRAVA a až poté se sem vrátit.
V tomto období, kdy želvy nemají možnost vybrat si ze zelené škály rostlin, bychom měli dbát na časté zpestřování základní potravy.
Projekt "The Tortoise Table"
Čínské (pekingské) zelí: Hlavní složkou místo směsy bylin a trav z louky v zimním období je čínské zelí. Má dobrý podíl vápníku / fosforu a neobsahuje nic, co by želvám při dlouhodobém zkrmování škodilo. To ovšem neznamená, že můžeme krmit jen jím. Nejlépe je krmit co nejzelenějšími listy, které jsou nejhodnotnější na živiny a oproti bílému vnitřku chudší na cukry. V obchodě sáhněte vždy po těch nejvíce zelených hlávkách.
Seno: Kvalitní luční seno. Můžeme si nasušit třeba jen lupeny pampelišky a jitrocelu, takové želvy baští nejraději. Do samotného sena se jim moc nechce, nejlepší je rozdrolit seno na rozložené listy pekingského zelí.
Rukola: Výborné zpestření zimní jednotvárné stravy. K dostání je celoročně ve většině supermárketů, cena kolem 20 Kč. Já jí přikrmuji zhruba 2-3x do týdne a želvy vypadají moc spokojeně.
Ostružiník a maliník: Stálezelené listy se v lese dají natrhat i když napadne půl metru sněhu.
Ibišek: Zkrmujeme všechny druhy. Pokojové i venkovní. Výborné je, vysadit si do výběhu ibišek syrský, který naroste až do dvou metrů. Taková rostlina pak bez újmy může dotovat želví zimní jídelníček.
Vánoční kaktus: Zkrmujeme rostlinu i květy. Želvy si jí (nejen) v zimním období dají s chutí.
Aloe: Zvláště při zimní monotonní dietě je aloe výborným přilepšením. Narvaná vitamíny, minerály, antioxidanty, atd. Zkuste se podívat na její léčivé účinky!
Sukulenty: Všechny typy sukulentních rostlinek (netřesků) jsou želvami velice oblíbenou potravou.
Kopřiva: Kopřivi často vydrží stát a zelenat se, i když už kolem leží kupy sněhu. V letním období, kdy je široká škála výběru ze zelených rostlin je želvy moc nemusí, ale v zimě je baští povětšinou rády.