Letní období

V této podkategorii naleznete seznam vhodné základní potravy, která by měla tvořit přibližně 95% jídelníčku želv (většiny běžně chovaných druhů). Pokud jste vynechali hlavní kategorii a klikli rovnou sem, radím vám nejprve přečíst si stránku ZÁKLADNÍ POTRAVA a až poté se sem vrátit. 

Bylinami a travinami krmíme od časného jara, kdy pro nás vhodné rostliny začínají vykukovat ze země, až do pozdního podzimu než napadne sníh. Alespoň dva až tři týdny před nasazením zimního potravinového režimu už želvičkám přidáváme denně k luční píci také čínské zelí. To proto, aby změna přišla pozvolně, a my se tak vyvarovali rozhození zažívání želv. Na jaře tento postup opět opakujeme. K čínskému zelí přidáváme první lupeny postupně.

Na konci léta a začátkem podzimu buďme k želvám, které se chystají, téměř na půl roku, do zimoviště, štědřejší než obvykle. Dopřejme jim více "doplňkové potravy", ideální je, aby se mohly nadlábnout vedle bylin a trav, co najdou ve výběhu, také dýní, mrkví, šípky, čínským zelím,... Aby si vytvořily tukové zásoby a snáze přečkaly náročný zimní spánek. 

 

Směs bylin a travin z louky 

Toto je ten zdaleka nejlepší, ničím nenahraditelný želví každodenní "chléb".

 

Pampeliška (Smetánka lékařská):  Rostlina jako stvořená pro želvy a želvaře. Ideální nutriční hodnoty... Zkrmujeme z ní úplně vše, včetně květů i kořínků.

 

Jitrocel: Zkrmujeme všechny druhy. A také kompletně celou rostlinu, jako pampelišku.

 

Jetel: Všechny druhy. Celé rostlinky.
Řebříček: Řebříček by neměl chybět v základní směsy.

 

Měsíček lékařský: Zkrmuje celou rostlinu. Nejvíce z ní želvám chutnají květy. 

Bodlák: Zkrmujeme všechny druhy. Odrostlé želvy si s nimi hravě poradí a pochutnají si na nich. Malým želvám podáváme listy.

 

 

Ibišek: Zkrmujeme všechny druhy, venkovní i domácí. Květy i listy. Želvy ho mají opravdu rády a hlavně v zimě je to výborné zpestření monotoní stravy.

 

Vojtěška: Zkrmujeme celé rostliny. Všechny druhy.

 

 

Kopřiva: Neutlučou se po ní, ale někdy si také dají. Její výhodou je, že se dá často natrhat i v zimě, když už jsou všude kupy sněhu. 

 

Hluchavka: Hluchavky zkrmujeme všechny druhy. Zvláště květy želvám chutnají.

 

Ostružiník a maliník: Zkrmujeme listy i plody (klidně i s červíky).

 

Heřmánek: Heřmánek pravý neboli lékařský, ale i heřmánek "nepravý" terčovitý.

 

Vánoční kaktus: Zkmujeme rostlinu včetně květů. Zvláště v zimě je pro želvy dobrým zeleným přilepšením.

 

Aloe: Zvláště při zimní monotonní dietě je aloe výborným přilepšením. Narvaná vitamíny, minerály, antioxidanty, atd. Zkuste se podívat na její léčivé účinky!

 

Rebarbora: Výborná rostlina pro želvy. Dobrý podíl vápníku/fosforu, mnoho vitamínů, minerálů a velké množství vlákniny.

 

Sukulentní rostliny: Všechny typi. I v zimním období skvělé zpestření.

Články o potravě

FOTOČLÁNEK - Pěstování dýní jako výborného doplňkového krmení

04.10.2013 17:39
Prostřednictvím tohoto fotočlánku chci prezentovat letošní úspěch v pěstování dýní. Dýně jsou díky velkému množství vitamínů (A, B, C, atd), minerálů (draslík, vápník, atd) a vlákniny výborným přilepšením pro želvy. Do základní potravy je neřadíme né kvůli nedostatku vápníku (toho mají dýně poměrně...